top of page

Maskülen Tarzı


İngilizce kökenli masculine teriminin Türkçe karşılığı olan kelimedir. Maskülen; erkeği andıran, erkeğe benzeyen, erkeksi, eril, erkek gibi olan anlamlarına gelir. Maskülen kelimesi, Latince masculinus sözcüğünden türemiştir.

Maskülen giyim tarzı genelde erkeklere ait elbise ve aksesuarların yoğun kullanılması veya erkekler gibi giyinmeyi ifade eder: kadınlar, erkeklere benzeyen tarz kullanırsa maskülen kadın tabiri kullanılır. Erkeklerde, erkeksiliğini ön plana çıkaran kıyafetler giydiğinde maskülen tarza sahiptir denilebilir.

Moda anlayışında ise erkek kıyafetinin bayan için tasarlanmış hali olan kadın giysisinin giyilmesi tarzına verilen isimdir.

Maskülen modasını takip eden bayanlar direk erkek kıyafetlerini giymezler ancak erkek kıyafetlerine benzeyen tarzda giyinirler. Örneğin; bir kadının kıyafetinin üstüne kravat takması, maskülen modasına verebileceğimiz örneklerdendir; bol kesim pantolonlar, kısa ya da keskin hatlara sahip saçlar, fular, kravat, erkeksi koku ve ceketler, ayakkabılar gibi bu örnekler çoğaltılabilir.

1. Maskülen Kıyafet İçin Renk Seçimi

Yeşil lacivert, kahverengi, haki gibi koyu renkler ve koyu tonlarına yakın kıyafetler alın ve gardrobunuzun içine dahil edin.

Düğmeleri açık gömlek ve büyük boy bir ceket ile eşleştirilmiş pantolon giyilebilir. Şapka gibi bir aksesuar ile daha şık maskülen stiller elde edilebilir. Geniş dikilmiş pantolonlar, sofistike bir görünüm elde etmek için idealdir. Açık gri ve beyazın kombinasyonu bu seçim için iyi olabilir.


2. Retro Maskülen Kombinler

Retro esintili bir görünüm, maskülen giyimi retro ile harmanlayıp birleştirmenin mükemmel bir yoludur.


3.Maskülen Takım Elbise Kombinleri

Bol kesim bir gömlek seçerek özel tasarlanmış pantolonunuzun içine sokabilirsiniz. Böylece bol bir görünüm elde edebilirsiniz ancak beliniz çok kalın değilse üzerinizde daha çekici duracaktır. Blazer ceket kesinlikle maskülen bir görünüme kavuşmanız için en gözde kıyafetler arasında yer almaktadır. Çok fazla maskülen yani erkeksi görünmekten korkuyorsanız, bu blazer ceketi kadınsı çiçekli bir gömlek veya bluzla giyebilirsiniz.

Bağcıklı botlar ve düz ayakkabılar maskülen takım elbise kombini için ideal olacaktır. En sevdiğiniz pantolonla takım oluşturmak için harika bir seçim olan ise kesinlikle aksesuardır. Kemerinizi ön plana çıkarmak isteyebilir veya maskülen görüntünüzü vurgulayacak bir şapka seçebilirsiniz. Her şey mükemmel bir şekilde birleştirilir ve doğru yapılırsa, o zaman hiçbir şey sizi tuhaf gösteremez.


4.Maskülen Takım Elbise Kombinleri

Bol kesim bir gömlek seçerek özel tasarlanmış pantolonunuzun içine sokabilirsiniz. Böylece bol bir görünüm elde edebilirsiniz ancak beliniz çokkalın değilse üzerinizde daha çekici duracaktır. Blazer ceket kesinlikle maskülen bir görünüme kavuşmanız için en gözde kıyafetler arasında yer almaktadır.

Bağcıklı botlar ve düz ayakkabılar maskülen takım elbise kombini için son dokunuş olacaktır. En sevdiğiniz pantolonla takım oluşturmak için harika bir seçim olan ise kesinlikle aksesuardır. Kemerinizi ön plana çıkarmak isteyebilir veya maskülen görüntünüzü vurgulayacak bir şapka seçebilirsiniz. Her şey mükemmel bir şekilde birleştirilir ve doğru yapılırsa, o zaman hiçbir şey sizi tuhaf gösteremez.

5.Maskülen Makyaj Nasıl Olmalı?

Erkeksi giyim yani maskülen tarz ile uygun olan makyajı belirlemek detaylar arasında kaybolmanızı engeller. Örneğin kıyafet kombin detayı tamamlansa bile makyaj konusunda eksiklikler yaşadığınızda tüm emekleriniz boşa gidebilir. Şık ve erkeksi çekiciliğiniz ortadan kaybolabilir.Maskülen makyaj fikirleri arasında en dikkat edilmesi gereken nokta göz makyajına odaklanmaktır. Seçmiş olduğunuz kıyafetler ile kontrast veya aynısı renkleri göz farınızda tercih edebilirsiniz. Örneğin beyaz gömlek giymişseniz siyah eyeliner çekebilirsiniz ve altına beyaz far sürerek gözlerinizi ön plana başarıyla alırsınız.

Makyaj yaparken dikkat edilecek diğer bir nokta ise ruj rengi seçimidir.

Her ne kadar maskülen kombin yapmış olursanız olun kırmızı rujun çekiciliğinden korkmayın.14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page